Redzes pārbaude

Lai savlaicīgi pamanītu pirmās redzes pasliktināšanās pazīmes, redze jāpārbauda regulāri – vēlams reizi gadā. Nedrīkst atstāt bez ievērības sausas acis, saspringums un līdzīgus simptomus.

Regulāra redzes pārbaude ir svarīgākais profilakses kritērijs.

Redzes pārbaudes laikā tiek veikti dažādi testi, kas ļauj novērtēt redzi un acu veselību. Vizītes sākumā redzes speciālists izzina klienta apmeklējuma mērķi, noskaidro vai klients ir briļļu/kontaktlēcu nēsātājs, kāda ir viņa nodarbošanās un vaļasprieki. 

Parasti pirmais tests tiek veikts ar autorefraktometru, kura mērījums nosaka objektīvo refrakciju un sniedz priekšstatu par acs optisko stiprumu.
Tad redzes izvērtēšanu turpina ar redzes kvalitātes novērtēšanu tālumā, rādot simbolu tabulu uz speciāli izveidota ekrāna. Ja redzes kvalitāte ir pazemināta, speciālists veic redzes korekciju, izmantojot optiskās lēcas, kas ievietotas proves rāmī vai izmanto speciālu iekārtu- foropteru. Redzes korekcija ir veikta, kad klients spēj saredzēt normu.
Izmantojot tuvuma tabulu vai ekrānu konkrētā attālumā, tiek novērtēta arī redze tuvumā, acu sadarbība un akomodācijas spējas.

Atkarībā no nepieciešamības notiek vēl virkne dažādu testu, kas palīdz veikt redzes funkciju izvērtēšanu. Ar dažādu papildierīču palīdzību tiek pārbaudītas acs struktūras – acs priekšējās daļas, aizmugurējā daļa un lēcas caurspīdīgums.

Būtiska pārbaudes sastāvdaļa ir acs iekšējā spiediena mērījums. Šādā veidā var konstatēt augsta acs spiediena, glaukomas, kataraktas un citu nopietnu saslimšanu pazīmes. 

Redzes pārbaudes noslēgumā speciālists informē klientu par vizītes laikā iegūtajām atradnēm un atbild uz klienta jautājumiem. Ja nepieciešams, tiek izrakstīta atbilstoša briļļu vai kontaktlēcu recepte. Optometrists vai oftalmologs var nozīmēt acu vingrinājumus vai dažādus produktus, kas palīdzēs uzlabot acu komfortu vai mazināt kādus simptomus.